Blog > Genel > Android İşletim Sisteminin Avantajları

Android İşletim Sisteminin Avantajları


Android İşletim Sisteminin Avantajları

Android İşletim Sisteminin Avantajları

Amerika’nın savalarda daha kolay bir iletişim ağı kurabilmek üzere tasarlamış olduğu internet günümüzde tüm dünyanın en vazgeçilmez iletişim, eğlence aracı ve bilgi kaynağı konumuna gelmiş bulunmaktadır. İnternet basit iletişim sistemlerinin sağlamış olduğu araçları çok daha üst düzey bir performansla ve sunmakta ve bilgi birikimi açısından adeta sınırsız olarak nitelendirilebilmektedir. Böyle bir havuzun sunmuş olduğu her kolaylıktan ve her fırsattan yararlanmanın etkili yolu ise akıllı telefon kullanımı olmaktadır. akıllı telefonların varlığı sayesinde internet her an elimizin altında bulunduğundan eğlence, araştırma, bilgi toplama ve iletişim gibi fırsatların her biri her an elimizin altında olmaktadır. Elbette bu sınırsız bilgi ve iletişim kaynağına çok daha rahat ve sorunsuz ulaşmanın yolu da akıllı telefonların kalite ve performanslarının yeterli olmasından geçmektedir. Kalite ve performansın yüksekliği büyük ölçüde mobil cihazların işletim sistemleri ile alakalı olup, en bilinen mobil cihaz işletim sistemleri ise Android ve İOS işletim sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İOS Ve Android İşletim Sistemlerinin Farkları

İOS ve Android işletim sistemleri arasındaki en önemli fark, İOS işletim sisteminin çok daha özelleşmiş ve stabil bir sistem olmasıdır. Sadece Apple cihazlarında kullanılan bu sistem Apple’ın kendi ürünü olduğundan, Iphone cihazlarında özel olarak üretilmiş, cihazın teknik donanımına çok daha uygun olan işletim sistemidir. Android işletim sistemi ise Apple haricindeki hemen tüm akıllı telefonlarda kullanılmakta olan, performans bakımından her cihazda üstün bir kalite göstermeyen ancak üreticinin kendi cihazını iyi tanımasına bağlı olarak çok daha üstün performans gösterecek şekilde uyarlanabilen bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işletim sistemi daha düşük performanslı olsa da elbette ki İOS işletim sistemine üstün gelen yanları da mevcuttur.

Android İşletim Sistemi Kişiselleştirilebiliyor?

Android işletim sisteminin en önemli avantajı açık kaynak kodlu olmasıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar ve işletim sistemleri, kendi kullanıcıları tarafından geliştirilebilmektedirler. Yazılım ve işletim sistemlerini geliştiren kullanıcılara root kullanıcı adı verilmekte ve Android cihazlar, Apple cihazlarına göre kişiselleştirilmeye çok daha uygun mobil cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle mobil cihazını teknik bakımdan kişiselleştirerek kullanmaktan hoşlanan akıllı telefon kullanıcılarının tercihi olan Android işletim sisteminde çok daha fazla uygulamaya ulaşmak mümkündür. Peki bu nasıl olmaktadır?

Android İşletim Sistemi Google Tarafından Destekleniyor

Android işletim sistemi, IOS aksine Google tarafından desteklenmekte olduğundan, birçok oyun ve yaşamı kolaylaştırıcı uygulamayı bedava olarak kullanabilmek mümkün olmaktadır. IOS cihazlarda ise, önemli ve ilginç sayılabilecek tüm uygulamaların hemen hemen hepsi ücretli olmaktadır. Apple Store’dan ücretli olarak indirilebilen bu uygulama ve oyunlar Android işletim sistemleri açısından söz konusu olmamaktadır. Ancak her halükarda, IOS işletim sisteminin önemli ya da diğer bir değişle gerekli sayılabilecek uygulamaları Google tarafından desteklendiğinde bunlara ücretsiz olarak ulaşabilmek mümkün olabilmektedir. Bunun yanında Android işletim sistemleri performanslarını kısa sürede kaybettiklerinden bu işletim sistemine sahip cihazlar en geç 1 bir buçuk yıl içerisinde eski kategorisine girmektedirler.

Nurullah Çelik - 8 ay önce yazdı.
Kategoriler
Genel

Rehber

Diğer

Popüler Konular


3