Blog > Genel > Iphone 6s detaylı inceleme

Iphone 6s detaylı inceleme


Iphone 6s detaylı inceleme

Apple’nin Zirvesine Yerleşen İPhone 6S

Uzun zamandır beklenen Apple'nin yeni devi İPhone 6S sonunda kendisini gösterdi.İPhone 6'nın özelliklerinin birçoğu 6S dede mevcut fakat ek olarak pozitif yönde birçok özelliği de beraberinde getiriyor. Bu özellikler ile Apple'nin zirvesinde yerini alan 6S gerçekten Kullanıcılarını üzmeyecek bir cihaz.

Tasarım Olarak Kendisini Korumuş

Apple’nin bir önceki cihazı İphone 6 ile arasında hiçbir tasarım farkı bulunmuyor. Bilimsel verilere göre 0,2 mm 3D özelliğinden dolayı bir kalınlaşma söz konusu. Kısacası İnsan gözünün pek de seçemeyeceği Bir kalınlaşma farkı var. Fakat İphone 6 için aldığınız kılıf İphone 6s ede rahatlıkla takılabilmekte, bunu da söylemekte fayda var.

Bir önceki cihaza göre İhanet 6s de 14gr bir ağırlık artışı söz konusu. Tasarımsal bir fark olarak sadece cihazın arkasına ‘’S’’ ibaresi eklenmiş.

Parmak İzinizi Anında Okuyabiliyor

Bir önceki nesilde Touch ID 1 kullanan Apple Firması 6S ile birlikte Bu teknolojiyi Touch ID2 ye taşımış. Ve bu sayede İphone 6 ya göre 2 kat daha hızlı parmak izi okuma işveli kazanan 6S anlık telefon kilidi açmanızı ve menüye daha çabuk ulaşmanızı sağlıyor.

Ekran Ve Kasa Artık Daha Sağlam

İphone 6s ile gelen iyileştirmelerden bir tanesi de kullanılan alüminyumun alaşımının artırılması. Bu sayede telefonunuz bir önceki nesile göre kasa olarak daha sağlam. Hatta şunu da eklememiz gerekir uçaklarda kullanılan 7000 serisi alüminyum gövde kullanılmış.

Cam bir telefonda gerçekten önemli bir yere sahip ve en ufak bir düşürme anında telefonun camının çatlaması çok sık rastladığınız bir durum. Fakat 6s e gelen 3d teknolojisi ile bunu biraz daha sağlama almışlar ve eski nesilde ki bombeli cam biraz daha çerçeveyle uyumlu durumda. Buda size en azından biraz daha güven vermek amacıyla Apple'nin cihazlarına kattığı iyileştirmelerden bir tanesi.

Daha Yüksek Grafik Performansı

İphone 6S in en önemli özelliği donanımında yapılan iyileştirmeler diyebiliriz. Hem grafik anlamında Hem işlemci hem de RAM olarak bir önceki cihaza göre büyük iyileştirmeler yapılmış.

Birçok uygulama açıldığında oluşan kasma sorunları artırılan RAM kapasitesi ile aşılmış durumda. Ve büyük ve yüksek kapasiteli oyunlar oynanırken donma sorunları da grafik arabiriminin yükseltmesi ve grafik işlemcisinin iyileştirilmesi ile birlikte daha zevkli oyunlar oynama imkânı sunuyor.

İPhone 6s de en büyük iyileştirme grafik işlemcisinde yapılmış ve bu gerçekten cihazın performansını artıran en büyük özelliklerden bir tanesi.

Bir önceki nesilde kullanılan A8 1,4 GHZ işlemci 6S de A9 1,8 GHZ ye yükseltilmiş ve performans düşkünleri için gerçekten cezbedici bir hal almış.

Bu iyileştirmeleri göz önünde bulundurduğumuzda 6s in nerdeyse bir laptopla yarışabilecek düzeye geldiğini rahatlıkla görebilmekteyiz. Yapılan İyileştirmelerle giderilen sorunlardan bir tanesi de yüksek Performans gerektiren oyunlarda aşırı ısınmamaya sebep olmaması.

Nurullah Çelik - 8 ay önce yazdı.