Blog > Genel > Teknoloji Devrimi Akıllı Telefonlar

Teknoloji Devrimi Akıllı Telefonlar


Teknoloji Devrimi Akıllı Telefonlar

Teknoloji Devrimi Akıllı Telefonlar

Teknolojinin en büyük devrimlerinden biri olan akıllı telefonlar, işletim sistemlerinin desteklemiş olduğu düzeyde yaşam kalitemizi büyük oranda artırmaktadırlar. Günümüzden bir 10 yıl öncesine kadar hayal bile edilemeyecek olan bu telefonlar bugün hayatımızın içine kadar girip kullanıcılarını birçok yönden adeta esir almış olsalar da yaşamımıza, günlük aktivitelerimize katmış oldukları kolaylıklar da göz ardı edilemeyecek kadar büyük olmaktadır. Bu kolaylıklardan en güzeli ise akıllı telefonların birçok sosyal paylaşım platformuna kolayca ulaşımı destekliyor olmasıdır. Bu sayede kullanıcılara birçok alternatifle iletişim imkanı doğabilmekte ve kişi tercih etmiş olduğu iletişim aracını oldukça rahat bir şekilde kullanabilmektedir. Bunun yanında araştırma inceleme ve bilgi edinme açısından da büyük fırsatlar sağlayan akıllı telefonlar, teknik donanımları ile de üst düzey bir deneyim yaşatmakta olduklarından, akıllı telefonların sadece internetin etkin kullanımından ibaretolduklarını söylemek yanlış olacaktır.

Hayatı Kolaylaştıran Akıllı Telefon Uygulamaları

Akıllı telefonlar, işletim sistemlerinin elvermiş olduğu ölçüden birçok uygulamayı destekleyebilme özelliğine sahiptirler. Üstelik bu mobil cihaz kullanıcılarının bu uygulamaları kendi zevk ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirerek kullanabilmeleri mümkündür. Birçok akıllı telefon, not defteri özelliği ile günlük işlerinizi, hatırlatma ve notlarını düzenli bir şekilde ya da en basitinden sizin anlayabileceğiniz şekilde, anında not alma imkanı sağlamaktadır. İşletim sistemlerine gelen yenilikler sayesinde, şimdiler sadece anlık notlarını kaydetmek değil, çizimlerinizi de telefonlarınız üzerinden yapabilmeniz söz konusu olmaktadır. Apple cihazlar için sunulmuş olan yeni işletim sistemi olan İOS 9 sürümü, 3 farklı renk seçeneği ile not alabilmeve çizim imkanı yapabilme özelliği ile Iphone cihazlardaki en büyük değişikliklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akıllı Telefonlardaki İşletim Sistemi Problemleri

Android cihazlar İOS işletim sistemine sahip cihazlara göre çok daha fazla uygulama çeşitliliğine sahip olsalar da performans bakımından daha düşük özelliklere sahip ve başlangıçta yüksek olan performanslarını çok daha kısa sürede düşürebilen cihazlar olarak kaşımıza çıkmaktadırlar. Bu durum özellikle telefonun markası ile yakından ilgili olmakla birlikte, özellikle işletim sistemlerinin güncellenmesi ile birlikte, bir önceki nesin telefon modelinin, yeni işletim sistemini kaldıramayarak düşük ve hatta kötü sayılabilecek bir performans vermesi oldukça sık karşılaşılan bir durum olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, İOS 9 işletim sistemi, Iphone 4S için oldukça yeni kaçmış ve 4S kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu yeni işletim sistemi sürümünden memnun kalmadığını belirtmiştir. Ancak bilinene göre aynı durum Iphone 6S ve plus için geçerli olmamıştır. İşletim sistemi sürümlerinden kaynaklanan problemler Android cihazlarda da oldukça sık karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

En Fazla Tercih Edilen Akıllı Telefonlar

Günümüzde en fazla tercih edilen akıllı telefon modellerinin başında kuşkusuz Iphone gelmektedir. Kalite ve performans açısından üst düzey cihazlardan biri sayılabilecek Sony Xperia serisinin son cihazları da fazlasıyla ilgi çekici üstün özellikler ile donatılmış cihazlar arasında yerlerini almaktadırlar. Bunun dışında en fazla tercih edilen akıllı telefon markası, Samsung, HTC gibi markalar olsa da özellikle Samsung cihazlar çok çabuk eskimeye meyilli cihazlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Nurullah Çelik - 8 ay önce yazdı.
Kategoriler
Genel

Rehber

Diğer