Blog > Genel > Yeni IOS 9 Tanıtımı

Yeni IOS 9 Tanıtımı


Yeni IOS 9 Tanıtımı

Yeni IOS 9

Teknolojinin içinde bulunduğumuz çağa kattığı ilerlemeler, bundan bir 10 yıl öncesinde hayal edilemeyecek boyutlara gelmiş bulunmaktadır. Bu ilerleme, elektronik cihazlardan beyaz eşyalara ve cep telefonlarından bilgisayarlara katar geniş bir yelpazede incelebilecek kadar geniş kapsamlı bir boyut almıştır. Bilimin de katkıları ile günümüzdeki haline gelmiş teknoloji, kazanmış olduğu hızla birlikte her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişmenin hayatımıza katmış olduğu en büyük yeniliklerden bir tanesi de kuşkusuz akıllı telefonlar olmaktadır. Geçtiğimiz son 5 yıl içerisinde mobil telefonlarda akıl almaz bir değişim yaşanmış ve bu değişim tüm dünya ülkelerinde benimsenmiştir. Akıllı telefonların sunmuş oldukları kolaylıklar sayesinde yaşam kalitemize büyük olumlu katkıları olmuştur. Akıllı telefonlar sayesinde evde, işte, okulda ve dilediğimiz her yerde güncelliğe yakın olabilmek, bilgiye ulaşabilmek ve ucuz iletişim sağlayabilmek mümkün olabilmektedir.

Akıllı Telefonların Hayatımızdaki Yeri

Akıllı telefonların sunmuş olduğu kolaylıklardan en güzeli belki de iletişimi birçok farklı alternatif ile ve çok daha ucuz bir şekilde sağlamalarıdır. Kişilerin tercihlerine göre isterlerse sosyal medya platformları üzerinden isterlerse, kısa mesaj ile isterlerse whatsapp gibi bedava iletişim uygulamaları ile istedikleri her yerde yakınları ve arkadaşları ile iletişim kurabilmeleri mümkündür. Bunun yanında akıllı telefonlar üst düzey işletim sistemleri sayesinde, birçok oyun ve uygulama programını da desteklemekte ve bu uygulama programlarının büyük bir çoğunluğu günlük yaşamı kolaylaştırmak adına basit ama kullanışlı programlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Akıllı telefonlarda kullanılan 2 dev işletim sistemi herkesinde yakından tanımakta olduğu IOS ve Android işletim sistemleridir. IOS işletim sistemi, tüm apple ürünlerinde, yani Ipad, Ipod,Touch ve Iphonelarda kullanılırken, androis işletim sistemi diğer akıllı telefon üreticilerinin tercihi olmaktadır.

IOS 9 Tüm Iphonelar İçin Uygun mu?

IOS işletim sistemi birçok akıllı telefon kullanıcısına göre Android işletim sistemine göre çok daha kaliteli ve stabil çalışan daha uzun ömürlü ve daha fazla uygulamayı kaldırabilen bir işletim sistemi olarak görülmektedir. Apple’ın kendi ürünü olan bu işletim sistemi yakın tarihte güncellenmiş veIOS 9 tüm Iphone kullanıcılarının mobil cihazlarına ulaşmıştır. Ancak özellikle eski sayılabilecek Iphone 4s modelinde bu işletim sistemine güncelleme yapılması tavsiye edilmemektedir.

IOS 9 İnceleme

IOS işletim sistemlerinden en sonuncusu yani IOS 9 Apple kullanıcılarına önemli değişiklikler sunmaktadır. Bu değişikliklerden başlıcaları mobil cihazın kendi uygulamalarında gerçekleşmiş bulunmaktadır. Örneğin artık Iphone kullanıcıları, maillerinden 5den fazla fotoğraf gönderebilecek, notlarını ve çizimlerini 3 farklı kalem rengi ile oluşturabileceklerdir. Iphon’un harita uygulamasına getirilen yenilik ile kullanıcılar toplu taşıma araçlarının güzergahlarını da harita üzerinden görebilme imkanına sahip olacaklardır. Ancak bu toplu taşıma araçlarının güzergah haritasını kullanabilme imkanı, sadece bu özelliğin desteklendiği bölgelerde yaşayan kullanıcılar için söz konusu olmaktadır. Bunun yanında Iphone’daki önemli değişikliklerden bir diğeri ise artık home tuşunu kullanmadan uygulamalar arasında geçiş yapılabiliyor olmasıdır. Oldukça kullanışlı olan bu özellik sayesinde artık Iphone kullanıcıları uygulamaları arasında gezinirken, vakit kaybetmeden oldukça pratik bir şekilde geçiş yapabilecektir.

Nurullah Çelik - 8 ay önce yazdı.